Wycieczka do Szwarzędza klas II

W dniach 12 i 14 marca 2019 r. uczniowie klas  drugich wraz z wychowawczyniami Anną Popielarz, Agnieszką Pawelczyk i Moniką Wojciechowską  odbyły wycieczkę do Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Podczas wycieczki  dzieci obejrzały zbiór wspaniałych eksponatów dotyczących bartnictwa oraz poszerzyły wiedzę o życiu pszczół i innych owadów użytkowych. Prawdziwą atrakcją był udział w warsztatach, podczas których zdobyły wiedzę na temat pszczół i miodu, ale przede wszystkim samodzielnie wykonały świece z wosku pszczelego. Własnoręcznie wykonane świeczki w kształcie misia, sowy czy małpki z pewnością będą wspaniałą pamiątką tej wyjątkowej i ciekawej wycieczki. Następnie udały się na niezwykle interesujące zajęcia do Rogalowego Muzeum w Poznaniu. Wszystkim podobała się multimedialna prezentacja o historii miasta. Największej radości dostarczył jednak wspólny wypiek rogali świętomarcińskich. Podczas warsztatów dzieci poznały tajniki wypieku rogala – ciasto, kształt, nadzienie. Dzieci w  kucharskich czapkach z zainteresowaniem słuchały historii o św. Marcinie. Chwilę później z zaangażowaniem pomagały rogalowemu mistrzowi w przygotowaniach wypieków, wałkując ciasto i formując je w rogale. Oczywiście odbyła się także degustacja tego smacznego wypieku. W trakcie tych zajęć uczniowie mieli również okazję poznać lub przypomnieć sobie wiele słów z gwary poznańskiej. Na zakończenie pobytu w muzeum  każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy ”Certyfikat Rogalowego Czeladnika” .