Od sensoryki do robotyki

Innowacja pedagogiczna "Od sensoryki do robotyki" jest prowadzona od września 2022 roku w klasie 1 b w wymiarze 2 godzin. Pani E. Jeżyk prowadzi zajęcia z sensoplastyki, a p. A. Ratajewska z robotyki.

Program zajęć został napisany z myślą o uczniach pierwszego etapu nauczania

Założeniem programu jest oparcie zajęć na aktywności dziecka w tworzeniu własnej wiedzy oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi. Starając się, by działalność zajęć była efektywna i mobilizująca do dalszego działania będę kierować się następującymi zasadami:
- unikanie monotonności poprzez wprowadzanie nowych, ciekawych, oryginalnych zadań i technik plastycznych;
- racjonalne planowanie tak by nie przemęczyć dzieci podczas zajęć i zapewnić im swobodę wypowiedzi, przemyślenia i przeżycia istoty zadania plastycznego;
- stworzenie odpowiedniego klimatu sprzyjającego pracy twórczej, w szczególności zaspokojenia potrzeb bezpieczeństwa, akceptacji i uznania;
- organizowanie zajęć w budynku szkoły oraz w plenerze, wykorzystując walory krajobrazowe otoczenia w każdej porze roku,

Program zakłada dostarczenie uczniom pewnej, określonej wiedzy na temat zasad komponowania prac plastycznych, możliwości wyrazu niektórych środków, ale umożliwia też indywidualny, spontaniczny proces tworzenia oraz przybliżenia kodowania i programowania w różnych programach dla dzieci.

Pierwszoklasiści potrafią już programować w Pivocie.

Uczniowie klasy 1b podczas zajęć robotyki "kodowali"  na kartce.

Na lekcji sensoplastyki uczniowie układali jesienne bukiety, podczas kulinarnych warsztatów przygotywali zdrowe przekąski.