Bądź jak Leonardo

W ramach programu „Bądź jak Leonardo” uczniowie klasy 5c biorą udział w różnych działaniach edukacyjnych w obszarze dydaktyki i wychowania. Podstawą realizacji programu jest przesłanie samego Leonarda da Vinci zawarte w 7 zasadach:

1. naturalna ciekawości świata ,

2. sprawdzanie wiedzy drogą doświadczenia

3. wyostrzanie zmysłów w oparciu o przeżycia artystyczne i odwołania historyczne w procesie edukacji

4. akceptacja paradoksów cywilizacji

5. równowaga pracy półkul mózgowych ( wiedzy i intuicji),

6. dbałość o zdrowie

7. poczucie harmonii osobowości oraz złożoności świata.

Uczniowie mają dwie godziny tygodniowo na wspieranie harmonijnego rozwoju osobowości i rożnych umiejętności w formie lekcji twórczości. Inspiracją do tych zajęć są zainteresowania uczniów, podstawa programowa, utwory literackie, życie i twórczość mistrza włoskiego renesansu.

Doświadczanie i kreatywność towarzyszyły projektom „Niezwykłe domy” i „Kasztanowe czary”. Stwarzanie niesamowitych budowli i opowiadanie historii o stworach wykreowanych z kasztanów wzbogaciło wyobraźnie uczestników tego programu.

Do tej pory dzieci zaspakajały naturalną ciekawość świata, doświadczanie, wyostrzanie zmysłów i artystyczne przeżywanie, uczestnicząc w warsztatach plastycznych związanych ze sztuką Rafała Olbińskiego w Muzeum Okręgowym w Koninie i Rafaeli Jasionowicz w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.