Wycieczka do Chełmna

Holocaust to trudny i ważny temat. Aby dowiedzieć się czym był holocaust i dlaczego tak ważna jest pamięć o nim, uczniowie klas szóstych w lutym 2019 roku pojechali do Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Uczniowie poznali historię obozu, poznali także historię i tradycje narodu żydowskiego. Podczas warsztatów „Jutka i Rutka. Dwie historie o Litzmanstadt Getto” dowiedzieli się czym był holocaust, poznali jego straszną historię na przykładzie konkretnych osób, dzieci z getta łódzkiego. Wielkim przeżyciem dla wszystkich było zwiedzenie miejsca pamięci w Lesie Rzuchowskim, miejscu, gdzie niemieccy zbrodniarze dokonywali eksterminacji ludności żydowskiej i innych narodowości. Uczniowie uczcili pamięć ofiar holocaustu minutą ciszy i zapaleniem zniczy. Ta wycieczka była niezwykłą lekcją historii, ale także patriotyzmu, tolerancji i poszanowania dla innych kultur i narodów.