Spotkanie z poetką

W środę – 14 listopada, w naszej szkole, w budynku przy ulicy Sztarka, z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę , odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem –panią Stanisławą Karmowską- Piniecką- córką legionisty i żołnierza, uczestnika Bitwy Warszawskiej, strzelca konnego - porucznika Leona Karmowskiego, poetką, emerytowaną nauczycielką języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 1 w Koninie.

Przyświecało mu motto: „Wiedza o niepodległości, to nie sama niepodległość”.

Podczas spotkania pani Piniecka przywołała pamięć swego ojca oraz jego starszego brata - Józefa, którzy, zabrawszy z domu rodzinnego konie, pojechali walczyć o wolną Polskę. Wrócili do domu pieszo.

Zwróciła również uwagę na wszystkich Bohaterów, którzy zginęli podczas walk o wolność Ojczyzny, o to, abyśmy dzisiaj żyli w wolnym kraju i mogli mówić w naszym ojczystym języku.

Podczas tej wyjątkowej lekcji historii i patriotyzmu pani Stanisława Piniecka czytała również swoje wiersze. Zwracając się do uczniów, mówiła o wolności , nie tylko w rozumieniu suwerenności państwa, ale także wolności człowieka od wszystkiego, co go ogranicza i upokarza.

Zaproponowała młodzieży udział w konkursie organizowanym przez Polskie Radio, polegającym na poszukaniu w swoich rodzinach przodków, którzy walczyli w obronie Ojczyzny sto lat temu lub napisaniu własnych refleksji na temat: co dla ciebie oznacza słowo „niepodległość”? Materiały uczniowskie znajdą się w książce wydanej przez naszego Gościa.

Spotkanie zorganizowała p. Julita Horosz.