Młody Programista

Innowacja programowo - metodyczna realizowana w roku szkolnym 2016/2020
Autor: Arleta Ratajewska

Innowacja jest podniesieniem poziomu kształcenia z informatyki, a w szczególności z algorytmiki i programowania. Innowacja jest formą poparcia dla ministerialnego projektu Pilotażowego wdrożenia nauczania programowania do edukacji formalnej na podstawie innowacji pedagogicznych w szkołach oraz służy jego wdrożeniu.
Zajęcia z innowacją Młody programista będą nowym problemem do rozwiązania. Dostarczą one satysfakcji z samodzielnych odkryć, ukażą nowe horyzonty i ścieżki myślenia.
Ta  właśnie idea przyświeca tej innowacji. Nauczyć dzieci rozwiązywania problemów przy pomocy dostępnych narzędzi, wyzwalać nowe rozwiązania i przekazywać je innym, pokonywać przeszkody dzięki pomysłowości, doświadczeniom i wiedzy z innych przedmiotów. Nauczyciel  będzie kierował pracą uczniów tak, aby każdy miał szansę osiągnąć swój drobny sukces i wyniósł z każdych zajęć nowe umiejętności.
Innowacja Młody programista zaplanowana jest na rok szkolny 2016/2019, dotyczyć będzie uczniów klasy II - VI szkoły podstawowej. Plany pracy zajęć komputerowych obowiązkowych zostaną  zmodyfikowane i rozszerzone o naukę programowania w klasach III – VI. Uczniowie będą korzystać z programu Scratch 2.0 oraz doskonalić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu różnych edukacji dzięki aplikacjom multimedialnym. Będą korzystać z programów, które pomagają w rozwijaniu kreatywności, logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów.
Program innowacji będzie realizowany również podczas zajęć rozwijających uzdolnienia uczniów na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych dla chętnych uczniów z klas II – VI, jako  kontynuacja  działań w ramach programu Mistrzowie Kodowania. Zależy nam na rozbudzeniu zainteresowania jak największej liczby uczniów przedmiotami ścisłymi oraz nabyciu przez uczniów umiejętności kreatywnego i świadomego wykorzystania z technologii informacyjnych. Zajęcia prowadzone będą w Scratchu Junior, Scratchu 2.0, App Inwentor oraz Java. Planujemy korzystać ze scenariuszy udostępnionych w ramach programu Mistrzowie Kodowania.
Uczniowie będą nabywać umiejętności informatyczne wykorzystując programy: Scratch Junior, Scratch, Baltie, App Inventor, Java oraz poprzez udział w akcjach Godzina Kodowania, Code week, Dzień Scratcha, Międzynarodowym Konkursie Bóbr, Ogólnopolskim Konkursie Kodować każdy może i innych.
W miarę nabywania kompetencji przez uczniów program będzie poddawany ewaluacji i rozszerzony o elementy robotyki.
Elementy innowacji zostaną także wplecione w przebieg zajęć z matematyki, języka polskiego.