„Róża bez kolców, czyli śladami Zofii Urbanowskiej”

W ramach obchodów Konińskiego Roku Zofii Urbanowskiej 8.05.2019 odbyła się Gra Miejska „Róża bez kolców, czyli śladami Zofii Urbanowskiej”.

Organizatorem zabawy była Szkoła Podstawowa Nr 1 w Koninie, współorganizatorem Filia Starówka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, gra odbywała się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Konina i Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i patronatem medialnym Przeglądu Konińskiego.

Celem gry było podniesienie wiedzy uczestników na temat twórczości Zofii Urbanowskiej, rozbudzenie w młodzieży zainteresowania postacią Zofii Urbanowskiej, zapoznanie z miejscami w Koninie związanymi z Zofią Urbanowską, zwiększenie wiedzy uczniów - uczestników gry dotyczącej własnego miasta. W nowoczesny sposób przekazano wiedzę na temat zabytków, charakterystycznych miejsc. Dostarczono uczniom okazji do twórczego działania w atmosferze dobrej współpracy i zabawy.

Gra skierowana była do uczniów klas piątych szkół podstawowych z terenu miasta Konina.

Uczniowie otrzymali mapkę, zasady gry, fabułę i z opiekunem wyruszyli w poszukiwanie miejsc zaznaczonych na mapie, gdzie oczekiwali na nich Strażnicy Gry. Rozwiązywali wyznaczone im zadania zdobywając za to punkty. Podczas zabawy wykorzystano kody QR, Kahoota, rebusy, puzzle i krzyżówki.

Jednym z etapów gry były odwiedziny w Filii Starówka, tutaj sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę o życiu i twórczości Zofii Urbanowskiej. A w kwiaciarni „Mimoza” za prawidłowe rozwiązanie zadania drużyny otrzymały róże, która musiały złożyć na grobie patronki szkoły.

Grę wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie. Otrzymała puchar ufundowany przez Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, który wręczyła pani Mirona Adamska prezes oddziału TNBSP w Koninie. Podsumowanie imprezy odbyło się w Archiwum Państwowym.

Magdalena Czapska, Renata Król nauczyciele- bibliotekarze, organizatorzy gry