Pianista - Filip Pacześny

Pianista – Filip Pacześny, urodzony w 2006 roku. Od roku szkolnego 2016/17 uczeń Szkoły Podstawowej nr 1. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. I. J. Paderewskiego w Koninie pod kierunkiem pani Danuty Gościńskiej. Muzyczna pasja Filipa wymaga dużej dyscypliny i wytrwałości, ponieważ wymaga codziennych ćwiczeń. Jednakże praca ta pozwala na granie ulubionych utworów, do których należą kompozycje Jana Sebastiana Bacha czy Ludwika van Beethovena. Swój pierwszy sukces pianistyczny Filip odniósł podczas Szkolnego Konkursu Pianistycznego „Moje granie na fortepianie” w marcu 2014 roku zdobywając I miejsce. Kilka dni później wraz ze swoim pedagogiem Filip pojechał po raz pierwszy na ogólnopolski konkurs pianistyczny do Poznania i tam na Forum Młodych Pianistów im. Gertrudy Konatkowskiej zajął III miejsce.
W kolejnym roku szkolnym Filip wziął udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, gdzie otrzymał wyróżnienie oraz w Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym w Kościanie otrzymując  I nagrodę.

Będąc uczniem klasy IV w PSM odniósł kolejne ogólnopolskie sukcesy:
II miejsce podczas XI Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Od baroku po współczesność” w Gdańsku
II miejsce podczas Włocławskich Spotkań Klas Fortepianu
II miejsce podczas III Konkursu Pianistycznego dla dzieci i młodzieży w Nakle nad Notecią

Szczególnie zapamiętał konkurs w Nakle, którego honorowym gościem był Rafał Blechacz – zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Filip miał możliwość osobiście porozmawiać z tym wybitnym pianistą o swoich muzycznych zainteresowaniach.

Osiągnięcia 10-letniego pianisty zostały docenione podczas Inauguracji Roku Kulturalnego 2016/2017, podczas której Konińska Fundacja Kultury zbierała fundusze na stypendium dla Filipa.

Dwa tygodnie po otrzymaniu stypendium Filip udał się na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny do Brna w Czechach, gdzie wykonał I cześć Sonaty C-dur KV 545 Wolfganga Amadeusza Mozarta i II część Sonaty Józefa Haydna Hob.XVI:1. Międzynarodowe jury postanowiło przyznać Filipowi I miejsce.

Podczas tegorocznych ferii zimowych Filip przez tydzień przebywał na Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”. W tegorocznej edycji forum wzięło udział 147 młodych pianistów z 14 państw m.in. z Polski, Japonii, Ukrainy, Rosji, Chile czy Niemiec. Filip brał udział w wykładach, koncertach, lekcjach mistrzowskich oraz w konkursie, na którym otrzymał tytuł Złotego Wirtuoza oraz dodatkowe wyróżnienie za wykonanie Tarantelli Maurycego Moszkowskiego.

Filip swoja grą zachwycił również jury XXII Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny – Stefańskiej w Żaganiu. Podczas koncertu w Pałacu Książęcym w Żaganiu jako Laureat I miejsca wykonał Wariacje „Nel cor piu” Ludwika van Beethovena i Tarantelle.