ERASMUS + - Wizyta w Przedszkolu nr 4 „Biały konik”

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Zofii Urbanowskiej w Koninie od trzech lat realizowany jest projekt ERASMUS+ - wolontariat EVS. Projekt realizowany jest we współpracy z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Koordynatorem projektu jest pani Ewa Wunsz, a opiekunem wolontariuszy w szkole jest pani Magdalena Ogły. Co roku do szkoły przyjeżdża na 9 miesięcy dwójka wolontariuszy zza granicy. Dzięki ich obecności uczniowie mają okazję obcować na co dzień z obcą kulturą, przełamują swoje blokady komunikacyjne, rozwijają kompetencje językowe, poznają tradycje i zwyczaje innych krajów. Wolontariusze biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Spędzają czas z dziećmi w świetlicy, organizują dla nich gry, bawią się z nimi, biorą udział w zajęciach z języka francuskiego, niemieckiego, angielskiego, uczestniczą w zajęciach teatralnych i sportowych. Wyjeżdżają na wycieczki Koła Turystycznego, pomagając w opiece nad uczniami i animują ich czas wolny. Wolontariusze również promują projekt i szkołę poprzez wizyty w różnych szkołach, przedszkolach i instytucjach w mieście opowiadając o samym projekcie i swoich krajach. W dniu 8 marca 2019 r. wolontariusze Ana Liberato Mika Drantmann zawitali do Przedszkola nr 4 „Biały konik”, gdzie odwiedzili dzieci z grupy IX . Tematem spotkania była Francja. Przedszkolaki dowiedziały się gdzie leży Francja, poznały kulturę, tradycje i zabytki tego kraju. Dowiedziały się jakie miasto jest jego stolicą i jaki kolor ma flaga narodowa. Zapoznały się z kuchnią francuską i jej tradycyjnymi potrawami, jak np. żabie udka czy ślimaki. Poznały również francuskich słów i uczyły się liczyć po francusku. Na koniec spotkania przygotowały dla gości niespodziankę: zaśpiewały polską piosenkę ludową " W moim ogródeczku" oraz piosenkę  " Frere Jacques" w języku francuskim. Atmosfera podczas spotkania była wspaniała, przedszkolaki były zachwycone Francją. W przyszłości planowane jest kolejne spotkanie tym razem poświęcone Niemcom. Spotkanie odbyło się dzięki Pani Magdalenie Ogły oraz Pani Katarzynie Loch.