Żywa lekcja historii

W dniu 12 grudnia 2017 roku odbyły się w naszej szkole dwie niezwykłe lekcje historii, „Żywe lekcje historii”, zorganizowane przez panią Katarzynę Loch we współpracy z agencją artystyczną „Pan Michał”. W odległe czasy przeniósł nas pan Michał Rychlicki. Uczniowie klas 4 przenieśli się w czasy rycerskie i wzięli udział w zajęciach pt; „Na Grunwald”. Nic tak nie przykuwa uwagi, jak barwnie przedstawiona opowieść z potężną bitwą w roli głównej i bohaterskim rycerstwem w tle. Uczniowie przenieśli się w czasy średniowiecza, dowiedzieli się jaka naprawdę była ta epoka, kim byli rycerze i jakie wzorce postępowania ich obowiązywały. Mogli poznać postać najsłynniejszego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego i dowiedzieć się jak kiedyś rozumiano słowa honor, ojczyzna, patriotyzm.
     Uczniowie klas 5 i 6 wzięli udział w zajęciach pt „Szable w dłoń”. Przenieśli się w czasy XVI i XVII -  wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Uczniowie poznali, jakie znaczenie miała i z jakich warstw składała się polska szlachta. Poznali siedemnastowieczne stroje szlacheckie i przenieśli się do szlacheckiego majątku, by po chwili wyruszyć na wojnę i tłumić kozacki bunt na Zaporożu, a następnie stanęli oko w oko z uzbrojoną w muszkiety armią szwedzkiego króla Karola Gustawa. Uczniowie poznali uzbrojenie i siłę Polskiej Husarii, która przez blisko 120 lat nie przegrała żadnej bitwy.
      Pokazy historyczne w wykonaniu pana Michała Rychlickiego charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą, niezwykle bogatą zawartością historyczną oraz wieloma akcentami humorystycznymi. Zajęcia miały charakter interaktywny, uczniowie czynnie brali w nich udział mogąc założyć stroje z dawnych epok, a także spróbować swoich sił walcząc replikami dawnego oręża. Zajęcia te były wspaniałą lekcja historii ale i patriotyzmu bo jak mówi pan Michał, cytując marszałka Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”