Wycieczka do Torunia

W dniach 17 i 18 listopada 2016 roku wszystkie klasy czwarte odwiedziły Toruń- miasto Mikołaja Kopernika. Wyjazd odbył się we wczesnych godzinach rannych, a powrót nastąpił późnym popołudniem. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie starej części miasta i wizyta pod Krzywą Wieżą. Uczniowie podziwiali piękne stare, budowle toruńskie pamiętające czasy Krzyżaków. Oczywiście zakupili także pamiątki i pyszne, słodkie pierniki. Następnie wszyscy udali się do Planetarium, gdzie oglądano film o Mikołaju Koperniku pt. Mój kumpel Niko. Była to wspaniała podróż po dawnym Toruniu. Wraz z tytułowym Niko uczniowie obserwowali rozgwieżdżone niebo, poznawali różne gwiazdozbiory, odkrywali ruchy planet. Ważną częścią wycieczki było przeniesienie się 500 lat wstecz, czyli wizyta w Żywym  Muzeum Piernika. Pośród zapachu różnych przypraw, takich jak: kardamon, imbir i kora cynamonowa   uczniowie dowiadywali się, jak w XVI wieku pieczono te wspaniale słodkości, które stały się wizytówką Torunia. Dodatkową atrakcję stanowiło samodzielne przygotowanie ciasta i pieczenie pierników przez dzieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do współczesności w całym tego słowa znaczeniu i odwiedzili restaurację  McDonald. Wycieczka pozostawiła w uczniach niezapomniane wrażenia i stała się jednocześnie inspiracją do kolejnych wyjazdów do pięknego grodu nad Wisłą.