Wycieczka do Chełmna nad Nerem

W dniu 28 kwietnia 2017 roku uczniowie szóstych klas SP1 pojechali na wycieczkę do muzeum zagłady w Chełmnie nad Nerem. Wzięli udział w lekcji muzealnej pt.: „Czy możemy zrozumieć , że Ludzie ludziom zgotowali ten los?” i warsztatach oTorze i Biblii w tradycji żydowskiej. Zobaczyli muzeum-spichlerz, w którym w 1944 roku odbyła się ostatnia, dramatyczna egzekucja więźniów tego obozu. Sugestywna opowieść przewodnika i bardzo dobrze zaaranżowana przestrzeń miejsca kaźni wywarła duże wrażenie na uczestnikach wycieczki. Poznanie ogromu zbrodniczych działań faszystowskich w Kulmhof dopełniło obejrzenie terenu mogił w lesie rzuchowskim. Dwa dni po tzw. Marszu Dzieci-dzieciom nasi uczniowie stanęli przy Ścianie Pamięci, gdzie wcześniej leżały lalki i maskotki, oddając hołd najmłodszym ofiarom obozu śmierci.