Sesja popularnonaukowa - IX dekad konińskiej Jedynki w historii naszego miasta

30 marca 2017 r odbyła się sesja popularnonaukowa w Szkole Podstawowej nr 1 w Koninie na temat: „IX dekad konińskiej Jedynki w historii naszego miasta”. Jest to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 90-lecia najstarszej szkoły w mieście.

Celem spotkania było określenie znaczenia tej szkoły jednostki oświatowej w historii miasta. Wśród prelegentów wystąpili: p. Piotr Rybczyński z Archiwum Państwowego w Koninie p. dr hab. Piotr Gołdyn z Centrum Doskonalenia Nauczycieli, p. dr Krzysztof Wereszczyński z Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, p. Janusz Gulczyński Z Muzeum Okręgowego, pani Monika Wojciechowska i p. Ewa Wiewióra –nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w SP1, p. Magdalena Czapska nauczyciel- bibliotekarz oraz p. Krystyna Kazimierczak- nauczycielka języka polskiego i plastyki w SP1. Tematyka sesji obejmowała zakres zagadnień historycznych związanych z placówką edukacyjną przy ulicy Kolskiej w kontekście wartości wychowawczych począwszy od II Rzeczpospolitej, po zarys twórczości patronki- Zofii Urbanowskiej, edukację regionalną, dziedzictwo kulturowe aż do ustalenia jej paradygmatu funkcjonowania w środowisku i refleksji dotyczącej współczesnej szkoły. Wieloletni staż działalności szkoły skłania do podsumowań o roli SP1 w kreowaniu współczesnego oblicza miasta w odniesieniu do losów absolwentów pełniących ważne role społeczne i zawodowe. Wystąpienia prelegentów skłoniły do myśli nad pojęciem zakorzenienie w środowisku małej ojczyzny, nad nowym spojrzeniem na twórczość Zofii Urbanowskiej w wobec jej pozytywistycznych idei oraz na hierarchię wartości w życiu kolejnych pokoleń uczniów.