PROJEKT „POCIĄG DO WOLNOŚCI”

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas 4-6 naszej szkoły realizowali, pod kierunkiem pani Katarzyny Loch, projekt historyczny „Pociąg do wolności”. Celem tego projektu było budzenie zainteresowania przeszłością, przy wykorzystaniu różnych metod i form edukacyjnych. Rozwijanie aktywności twórczej dzieci i kształcenie umiejętności prezentacji swoich osiągnięć. Zapoznanie uczniów z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski i świata. Rozwijanie edukacji na rzecz dziedzictwa kulturowego. Wpisanie się w obchody jubileuszu 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski poprzez działania projektowe wśród uczniów. Uczniowie poznawali najważniejsze wydarzenia i postacie związane z drogą Polski do wolności i niepodległości. W ramach projektu uczniowie wykonywali prace tematyczne „Pociąg do wolności”; w klasach czwartych były to plakaty, w klasach piątych albumy a w szóstych lapbooki. Podsumowaniem projektu była wystawa prac uczniów w bibliotece i auli szkolnej. Poprzez udział w projekcie uczniowie kształcili umiejętność samodzielnego poszukiwania wiadomości i wskazywania źródeł informacji. Realizacja przez uczniów projektu edukacyjnego rozwijała również ich kompetencje w obszarze wiedzy, umiejętności i postaw. Była to tez wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania dla dorobku i dokonań przeszłości.