Dzień Zdrowia

Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Depresja jest tematem przewodnim kampanii w 2017 roku. Głównym jej założeniem jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa może być pierwszym krokiem do wyjścia z choroby. Depresja, to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się, co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto u osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub samobójcze. Każdy może zachorować na depresję. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem, czy też w większej grupie, na przykład w szkole, pomaga przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci większą liczbę osób do szukania pomocy. W tym dniu, uczniowie klasy IV-VI wraz z wychowawcami poruszali temat depresji w oparciu o dołączone materiały oraz prezentacje multimedialne, jak również wykonali rysunki i plakaty pod hasłem: „Jestem bezpieczny – nie boję się depresji”, które zaprezentowali społeczności szkolnej. Natomiast uczniowie klas I-III samodzielnie wykonali i wspólnie spożywali w klasach zdrowe wiosenne kanapki, sałatki lub surówki zgodnie z zasadami BHP oraz wykonali plakaty pod hasłem: „Zdrowo żyję” i wywiesili je na korytarzach szkolnych. Nad całością organizacji dnia czuwały Pani Agnieszka Pawelczyk oraz Pani Anna Arent – Trzmielewska.