Rocznica śmierci Zofii Urbanowskiej

Jak co roku, 1 stycznia przed cmentarzem przy ul. Kolskiej w starej części Konina spotkaliśmy, by upamiętnić 83. rocznicę śmierci konińskiej pisarki Zofii Urbanowskiej. Na wstępie Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina podziękował za obecność w tym szczególnym dniu, życząc wszystkim dobrego roku pełnego kultury i dobrej pogody, na zewnątrz i pogody ducha. Przy cmentarzu zgromadzili się regionaliści, mieszkańcy Konina, wójt gminy Rzgów i strażacy OSP w Kowalewku, gdzie urodziła się Zofia Urbanowska, a także przedstawiciele wszystkich placówek, które noszą jej imię, czyli konińskiej biblioteki i Szkoły Podstawowej nr 1. Do grobu konińskiej pisarki Zofii Urbanowskiej udała się więc liczna delegacja.

Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina przypomniał, że to taka konińska tradycja. To także istotne wydarzenie dla mieszkańców gminy Rzgów, w szczególności z miejscowości urodzenia Zofii Urbanowskiej, czyli wsi Kowalewek. Trwa to wiele lat i stało się taką specyficzną tradycją. Spotykamy się, bo 1 stycznia to data śmierci Zofii Urbanowskiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Zofia Urbanowska była jedną z najbardziej charakterystycznych i znamienitych osób. Byłą literatką, osiągnęła pewien sukces, co na miarę ówczesnego powiatowego miasteczka, na które czasami utyskiwała, było czymś wielkim, bo wybiła się jako kobieta. Niewątpliwie była emancypantką, która głosiła hasła z doby pozytywizmu i pracy organicznej. Mimo, że przez dziesięciolecia przebywała w Warszawie, często tutaj wracała i uczestniczyła w różnych wydarzeniach. Kiedy w 1930 roku uhonorowano Zofię Urbanowską tytułem Honorowego Obywatela Miasta Konina, była jedyną kobietą w tym gronie. Zrobiono także rzecz bez precedensu, ponieważ ówczesna rada miejska podjęła uchwałę o nadaniu ulicy Piwnej, imienia Zofii Urbanowskiej, co nastąpiło za jej życia. Była to wyjątkowa sytuacja.
Po wysłuchaniu wspomnień, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze przy rodzinnym grobowcu Zofii Urbanowskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIII b: Zuzanna Rachubińska i Klaudia Miłkowska. Obecna była również dyrektor SP 1 w Koninie p. Renata Chojnacka, p. Krystyna Kazimierczak i p. Magdalena Czapska.