Badanie słuchu u uczniów klas szóstych

12 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyły się badania w ramach regionalnego programu zdrowotnego „Badanie przesiewowe słuchu u młodzieży klas szóstych szkoły podstawowej – Hej słyszysz???”. Program zdrowotny jest prowadzony w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zanim zostali zbadani uczniowie, ich rodzice mieli za zadanie wypełnić ankiety dotyczące przebytych przez dziecko chorób czy urazów oraz spostrzeżeń rodziców odnośnie słuchu ich dziecka. W ramach realizacji programu specjalista otolaryngolog wykonał badanie laryngologiczne. Przeprowadzono też wielokierunkowe badania słuchu obejmujące audiometrię tonalną i audiometrię impedancyjną, wykorzystując specjalistyczny sprzęt. Na tej podstawie można było wyselekcjonować grupę uczniów z niedosłuchem czuciowo-nerwowym i odchyleniami w badaniu laryngologicznym oraz skierować na badania wysokospecjalistyczne. Uczniowie uczestniczyli także w wykładzie dotyczącym fizjologii, patologii i higieny słuchu.

Dzięki uczestnictwu w programie uczniowie mieli okazję nauczyć się, jak dbać o swój słuch. Rodzice natomiast mogli upewnić się, że ze słuchem ich dziecka jest wszystko w porządku lub w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości.