Bezpieczne Wakacje 2020

Okres wakacji, to czas, na który dzieci czekają ze szczególnym utęsknieniem. Warto  przed wakacyjną przygodą porozmawiać na temat bezpieczeństwa.

ZDROWIE, ŻYCIE I BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH DZIECI JEST NAJWYŻSZĄ WARTOŚCIĄ, O KTÓRĄ POWINNIŚMY SIĘ TROSZCZYĆ !

Pedagog szkolny radzi  jak spędzić bezpiecznie wakacje.

Dla rodziców

Łatwowierność i naiwność dziecka są często przyczynami kłopotów. Dlatego też niezbędne jest wyrobienie w dziecku odruchu nieufności wobec osób nieznajomych.

Bezwzględnie zakazujcie dzieciom:
• przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy,
• oddalania się z obcymi,
• wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych.

Uczcie swoje dzieci, aby podczas Waszej nieobecności:
• w domu nie otwierały drzwi obcym, nawet znajomym i innym dzieciom,
• zabrońcie im otwierania drzwi domofonem, jeżeli osobą zgłaszającą się jest ktoś obcy,
• zakazujcie Waszym pociechom opowiadania o wyposażeniu mieszkania, sprzęcie technicznym itp.

Nie ujawniajcie dzieciom miejsc przechowywania w domu przedmiotów wartościowych, nie rozmawiajcie przy nich o swoich zarobkach, planowanych inwestycjach itp.!

Uczyńcie wszystko, aby zabawy dzieci były zawsze bezpieczne, uczcie dzieci rozwagi, ale i sami bądźcie przewidujący! Starannie wybierajcie drogę, którą dziecko będzie podążało do szkoły, uczcie je bezpiecznego poruszania się po drogach.

Bezpiecznie w domu i na podwórku

Dom jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych i bezpiecznych zabaw przez dzieci. Pamiętajmy jednak, że są rzeczy, których nasze dzieci muszą się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach.

Są to:

1. gaz - możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
  2. prąd elektryczny - może Cię porazić,
  3. ogień - możesz spowodować pożar,
  4. woda - możesz zalać mieszkanie,
  5. ostre przedmioty - grożą zranieniem,
  6. lekarstwa - możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi
Naucz dziecko, że zawsze, gdy usłyszy dzwonek lub pukanie do drzwi niech sprawdzi: kto to? Powinno wyjrzeć przez okno lub spojrzeć przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie zna: Nie Otwieraj Drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon - wykorzystaj go –dziecko może  zadzwonić do rodziców lub na Policję. Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które dziecko może zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś zagraża dziecku – niech zaalarmuje sąsiadów!

Na podwórku
Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku dziecko nie powinno  rozmawiać  z obcymi, którzy mogą  wypytywać  się o mieszkanie i  rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Niech dziecko spróbuje zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuje dorosłych.

WAŻNE TELEFONY

112 - telefon alarmowy służb ratowniczych,

997 - telefon alarmowy Policji,

998 - telefon alarmowy Straży Pożarnej,

999 - telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego,

601 100 100 - telefon alarmowy WOPR.

PAMIĘTAJMY !

Dziecko naśladuje dorosłych, to my rodzice powinniśmy wystrzegać się wszelkich błędów, brawury i lekceważenia przepisów –gdyż jesteśmy obserwowani nieustannie przez dziecko, które przyjmuje nasze postępowanie za normę i naśladuje nas.