Młody Twórca

Innowacja pedagogiczna dla II etapu kształcenia, realizowany w klasie czwartej od 1.09.2015 r do 25.06.2018 r
Autor: Arleta Ratajewska

OGÓLNE ZAŁOŻENIA PROGRAMU
Głównym założeniem programu tej innowacji jest rozwijanie zainteresowań uczniów programowaniem oraz wykorzystaniem TIK (technologii informacyjno - komunikacyjnych) do prezentacji swoich umiejętności i uzdolnień.
Adresatami programu innowacji Młody twórca są uczniowie klasy czwartej.
Jest on zgodny z podstawą programową szkoły podstawowej, spójny z realizowanym programem nauczania zajęć komputerowych. Stanowi poszerzenie treści nauczania o wprowadzenie różnych języków programowania,  uzupełnienie o atrakcyjne formy i metody zajęć. Proponowane rozwiązania metodyczne, różnorodność ćwiczeń oraz wykorzystanie różnorodnych zasobów Internetu, mają pomóc dziecku w praktycznym rozwiązywaniu przez niego konkretnych zadań oraz dostarczyć wiele radości i ciekawych przeżyć.
Program Młody twórca ma aktywnie wychowywać młodego człowieka, który rozwija się wraz z postępem technologicznym i przygotowuje go do ustawicznego kształcenia.
Ważną częścią tego programu będzie tworzenie prezentacji multimedialnych, albumów elektronicznych, filmów, udział  w zajęciach z robotyki, udział w konkursach informatycznych, spotkaniach z informatykami, fotografem, filmowcem, warsztatach filmowych.
Program realizowany będzie w Szkole Podstawowej nr 1 w Koninie na zajęciach pozalekcyjnych.

Zajęcia dodatkowe będą obejmować następujące zagadnienia:
1.Programuję i koduję:
nauka programowania w językach: Baltic, Scratch, Imagine Logo, Java Alice 3
tworzenie kartek okolicznościowych w językach programowania
tworzenie animacji tematycznych w językach programowania
pisanie programów do gier zręcznościowych, logicznych, strategicznych
programowanie gier platformowych
tworzenie projektów edukacyjnych z różnych dziedzin: matematyka, historia,    przyroda, muzyka, technika, wychowanie fizyczne
2.Tworzę grafikę:
obsługa programów graficznych i multimedialnych
tworzenie prezentacji w Power Point i Prezi
wykonywanie multimedialnych plakatów interaktywnych – glogów w  Glogsterze